• 32 284 43 15
  • swierklaniec@gliwice.opoka.org.pl
  • Dołącz do nas na:   
Wprowadził Admin


MINISTRANCIKim są ministranci?
Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest łaciński źródłosłów wyrazu ministrant - ministrare (służyć) z czego wynika, że jest on sługą.

Dlaczego, więc bycie ministrantem to zaszczyt?
Ponieważ pokornie służy on Panu Bogu dbając by liturgia- żródło chrześcijańskiego życia oraz pamiątka zbawczej śmierci naszego Pana była piękna, dzięki czemu ministrant podczas mszy świętej jest zaraz po kapłanie najbliżej Boga ze wszystkich wiernych zgromadzonych w kościele.
Zadaniem Liturgicznej Służby Ołtarza jest także pomoc kapłanowi w sprawowaniu mszy świętej (np. przez podawanie ampułek) oraz ludziom (np. dając dzwonkami znak kiedy należy zmienić postawę). To jednak nie wszystko.
Ministranci w każdą sobotę spotykają się w salkach katechetycznych by wspólnie modlić się, zgłebiać tajniki świętej liturgii oraz poszerzać swoją wiedzę o funkcjach ministranta na wiele interesujących i nowatorskich sposobów pod okiem ich opiekuna ks. Krzysztofa oraz pomagających mu ceremoniarzy. Przed i po każdej zbiórce jest czas aby wspólnie zagrać w bilarda lub ping ponga w sali wypełnionej trofeami zdobytymi przez wiele pokoleń ministrantów, których poza zamiłowaniem do liturgii łączyła jeszcze jedna pasja - sport, czy to ping pong czy piłka nożna rok w rok odnosili sukcesy i przynosili dumę naszej parafii. Latem, gdy tylko pogoda na to pozwala niektóre zbiórki zastępujemy meczami piłki nożnej we własnym gronie lub przeciwko ministrantom z okolicznych parafii, z którymi w ten sposób się integrujemy oraz wspólnym posiłkiem przy ognisku. Gdy aura nie sprzyja aktywności na podwórzu odbywamy liczne pielgrzymki do wspaniałych katedr, bazylik i innych miejsc kultu połączone oczywiście z rozrywką taką jak np. oglądanie filmu w kinie czy wystawy miniatur, budowli z klocków lego itp.
Poprzez wspólną modlitwę, naukę i zabawę stajemy się wspólnotą - młodym Kościołem pielgrzymującym, do którego już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich Chłopców.Dominik Zdebik

Kancelaria parafialna

Czynna jest w:

poniedziałek i piątek w godzinach: 7.30 - 8.30

oraz w czwartek w godzinach:
18.30 - 19.30

Dane adresowe
Konto Parafialne